Durata investiției. Numărul de perioade de compunere
[4] Durata investiției, t
t = 11 luni și 20 de zile
Durata în zile a investiției:
+ 11 luni × 30 de zile / lună
+ 20 de zile
t = 350 de zile
[5] Numărul de perioade de compunere
Dobânda compusă: lunar (de 12 ori pe an).
Durata perioadei de compunere, dpc, este:
360 : 12 = 30 de zile (o lună).
Numărul de perioade de compunere:
t : dpc = 350 : 30 = 11 + rest 20
Sunt 11 perioade întregi de compunere.
+ Plus o perioadă parțială de compunere, de 20 de zile.
Sunt 12 perioade de compunere în total.
Calcul: Valoarea Viitoare a Investiției. Dobânda Compusă
[6] Defalcarea pe perioade a proiectului.
Explicații pas cu pas
Dobânda compusă: lunar
Contribuția se face: lunar
Contribuția se adaugă la balanță:
la începutul fiecărei perioade de compunere
Sunt 12 perioade de compunere în total.
Mai jos, calculele pentru câteva dintre ele.
Primele trei perioade de compunere:
Start lună 1.
Durata: 30 de zile = o perioadă întreagă de compunere.
Adună la balanță contribuția periodică:
1.138,00 + 851,00 =
1.989,00
Calcuează Valoarea Viitoare a Investiției
la finalul perioadei de compunere:
1.989,00 × (1 + 0.0125)1 =
1.989,00 × 1,0125 =
2.013,86
Start lună 2.
Durata: 30 de zile = o perioadă întreagă de compunere.
Adună la balanță contribuția periodică:
2.013,86 + 851,00 =
2.864,86
Calcuează Valoarea Viitoare a Investiției
la finalul perioadei de compunere:
2.864,86 × (1 + 0.0125)1 =
2.864,86 × 1,0125 =
2.900,67
Start lună 3.
Durata: 30 de zile = o perioadă întreagă de compunere.
Adună la balanță contribuția periodică:
2.900,67 + 851,00 =
3.751,67
Calcuează Valoarea Viitoare a Investiției
la finalul perioadei de compunere:
3.751,67 × (1 + 0.0125)1 =
3.751,67 × 1,0125 =
3.798,57
Și procesul continuă,
așa cum a fost detaliat mai sus.
Ultimele două perioade de compunere:
Start lună 11.
Durata: 30 de zile = o perioadă întreagă de compunere.
Adună la balanță contribuția periodică:
10.406,08 + 851,00 =
11.257,08
Calcuează Valoarea Viitoare a Investiției
la finalul perioadei de compunere:
11.257,08 × (1 + 0.0125)1 =
11.257,08 × 1,0125 =
11.397,80
Start lună 12.
Durata: 20 de zile = o perioadă parțială de compunere.
Adună la balanță contribuția periodică:
11.397,80 + 851,00 =
12.248,80
Calcuează Valoarea Viitoare a Investiției
la finalul perioadei de compunere:
12.248,80 × (1 + 0.0125)(20 : 30) =
12.248,80 × (1 + 0.0125)0,666666666667 =
12.248,80 × 1,008316067975 =
12.350,66
[8] Dobânda compusă, DC
Formulă de calcul:
DC = V - (S + Tot. Contrib.)
DC - dobânda compusă
V - Valoarea Viitoare a Investiției
S - Suma inițială
Tot. Contrib. - Valoarea totală a contribuțiilor
Calculează dobânda compusă:
DC =
12.350,66 - (1.138,00 + 10.212,00) =
12.350,66 - 11.350,00 =
1.000,66
Răspuns: