Metoda de calcul folosită. Formulă de calcul. Notații folosite.
[1] Metoda de calcul folosită: 30 / 360
Numărul de zile dintr-o lună = 30
Numărul de zile dintr-un an = 360
Notă: jumătate de an = 1 semestru
Numărul de zile dintr-un semestru = 180
Numărul de semestre dintr-un an = 2
[2] Valoarea Viitoare a Investiției, V
Formulă de calcul:
Pentru o perioadă întreagă de compunere:
V = S × (1 + r/n)1
Pentru o perioadă parțială de compunere:
V = S × (1 + r/n)(np : nt)
np - numărul de zile în perioada parțială
nt - numărul de zile în perioada întreagă
[3] Notații folosite:
V - Valoarea Viitoare a Investiției
S - Balanța la începutul perioadei de compunere
r - Rata anuală a dobânzii compuse, r = 5,50%
n - De câte ori se compune dobânda de-a lungul unui an
Frecvența dobânzii compuse: semestrial (de 2 ori pe an)
n = 2
r/n = 5,50%/2 = (5,50 : 100)/2 = 5,50/(100 × 2)
r/n = 0,0275
Durata investiției. Numărul de perioade de compunere
[4] Durata investiției, t
t = 6 luni și 13 zile
Durata în zile a investiției:
+ 6 luni × 30 de zile / lună
+ 13 zile
t = 193 de zile
[5] Numărul de perioade de compunere
Dobânda compusă: semestrial (de 2 ori pe an).
Durata perioadei de compunere, dpc, este:
360 : 2 = 180 de zile (jumătate de an).
Numărul de perioade de compunere:
t : dpc = 193 : 180 = 1 + rest 13
Avem o perioadă întreagă de compunere.
+ Plus o perioadă parțială de compunere, de 13 zile.
Sunt 2 perioade de compunere în total.
Calcul: Valoarea Viitoare a Investiției. Dobânda Compusă
[6] Defalcarea pe perioade a proiectului.
Explicații pas cu pas
Dobânda compusă: semestrial
Contribuția se face: semestrial
Contribuția se adaugă la balanță:
la începutul fiecărei perioade de compunere
Sunt 2 perioade de compunere în total.
Mai jos, calculele pentru fiecare perioadă.
Start semestru 1.
Durata: 180 de zile = o perioadă întreagă de compunere.
Adună la balanță contribuția periodică:
740,00 + 760.475,00 =
761.215,00
Calcuează Valoarea Viitoare a Investiției
la finalul perioadei de compunere:
761.215,00 × (1 + 0.0275)1 =
761.215,00 × 1,0275 =
782.148,41
Start semestru 2.
Durata: 13 zile = o perioadă parțială de compunere.
Adună la balanță contribuția periodică:
782.148,41 + 760.475,00 =
1.542.623,41
Calcuează Valoarea Viitoare a Investiției
la finalul perioadei de compunere:
1.542.623,41 × (1 + 0.0275)(13 : 180) =
1.542.623,41 × (1 + 0.0275)0,072222222222 =
1.542.623,41 × 1,001961213313 =
1.545.648,83
[8] Dobânda compusă, DC
Formulă de calcul:
DC = V - (S + Tot. Contrib.)
DC - dobânda compusă
V - Valoarea Viitoare a Investiției
S - Suma inițială
Tot. Contrib. - Valoarea totală a contribuțiilor
Calculează dobânda compusă:
DC =
1.545.648,83 - (740,00 + 1.520.950,00) =
1.545.648,83 - 1.521.690,00 =
23.958,83
Răspuns:
Suma inițială = 740,00
Depozite = 1.520.950,00
Suma inițială + Depozite = 1.521.690,00
Valoarea Viitoare a Investiției = 1.545.648,83
Dobânda compusă = 23.958,83